Kingbright KB-H100SRW
KB-H100SRW picture photo
Mfg. Part Number
KB-H100SRW
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LIGHT BAR 660NM RED 19.05X8.89MM
Datasheet Download
KB-H100SRW.pdf
Availability of KB-H100SRW
QUANTITY
KB-H100SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of KB-H100SRW
Internal Part NumberEIS-KB-H100SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingTube
ColorRed (x 8)
Wavelength - Peak660nm
ConfigurationBar - 2 Wide, DIP
Current30mA
Millicandela Rating110mcd
Viewing Angle-
Lens TypeDiffused, White
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 19.05mm x 8.89mm
Voltage Rating1.85V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB-H100SRW
Related LinksKB-H1, KB-H100SRW Datasheet, Kingbright Distributor
KB-H100SRW Details Description
Related parts for KB-H100SRW
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1.27MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MCU KINETIS L 32BIT ARM 20WLCSP datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0402 datasheet.pdf