NKK Switches KB02KW01-5C12-JB
KB02KW01-5C12-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB02KW01-5C12-JB
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR RED LED CLEAR/WHITE CA
Datasheet Download
KB02KW01-5C12-JB.pdf
Availability of KB02KW01-5C12-JB
QUANTITY
KB02KW01-5C12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB02KW01-5C12-JB
Internal Part NumberEIS-KB02KW01-5C12-JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesKB
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorWhite
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.48" (12.19mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 11.60mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB02KW01-5C12-JB
Related LinksKB02KW01, KB02KW01-5C12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB02KW01-5C12-JB Details Description
Related parts for KB02KW01-5C12-JB
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 82A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf