Rubycon 50ML56MEFCTA8X7.5
50ML56MEFCTA8X7.5 picture photo
Mfg. Part Number
50ML56MEFCTA8X7.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ML56MEFCTA8X7.5.pdf
Availability of 50ML56MEFCTA8X7.5
QUANTITY
50ML56MEFCTA8X7.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ML56MEFCTA8X7.5
Internal Part NumberEIS-50ML56MEFCTA8X7.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ML56MEFCTA8X7.5
Related Links50ML56ME, 50ML56MEFCTA8X7.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50ML56MEFCTA8X7.5 Details Description
Related parts for 50ML56MEFCTA8X7.5
IC USB/AC ADP CHARGER 24-TQFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 1.5M datasheet.pdf
GPS MODULE NMEA OUTPUT W/RTC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 208MAPBGA datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V ESD 8VSSOP datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
ADAPTER FIXED PLUG 12W JACK VI datasheet.pdf