NKK Switches KB15CKW01-28-JG
KB15CKW01-28-JG picture photo
Mfg. Part Number
KB15CKW01-28-JG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15CKW01-28-JG.pdf
Availability of KB15CKW01-28-JG
QUANTITY
KB15CKW01-28-JG Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15CKW01-28-JG
Internal Part NumberEIS-KB15CKW01-28-JG
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Blue Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15CKW01-28-JG
Related LinksKB15CKW, KB15CKW01-28-JG Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15CKW01-28-JG Details Description
Related parts for KB15CKW01-28-JG
FIXED IND 50UH 6.6A 34 MOHM TH datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR20B/AE20M/APK20B datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2000 OHM .3A datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 165K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf