NKK Switches KB15MKW01-BB
KB15MKW01-BB picture photo
Mfg. Part Number
KB15MKW01-BB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15MKW01-BB.pdf
Availability of KB15MKW01-BB
QUANTITY
KB15MKW01-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15MKW01-BB
Internal Part NumberEIS-KB15MKW01-BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15MKW01-BB
Related LinksKB15MK, KB15MKW01-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15MKW01-BB Details Description
Related parts for KB15MKW01-BB
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 8 POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF YLW TINTED RA datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.35V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf