NKK Switches KB15RKW01-CC
KB15RKW01-CC picture photo
Mfg. Part Number
KB15RKW01-CC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15RKW01-CC.pdf
Availability of KB15RKW01-CC
QUANTITY
KB15RKW01-CC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15RKW01-CC
Internal Part NumberEIS-KB15RKW01-CC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15RKW01-CC
Related LinksKB15RK, KB15RKW01-CC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15RKW01-CC Details Description
Related parts for KB15RKW01-CC
LED BAYONET BASED T3-1/4 24V BLU datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 20K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 84A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.50MM R/A datasheet.pdf