Vishay/Dale RNC60H2493BSRE6
RNC60H2493BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2493BSRE6
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2493BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2493BSRE6
QUANTITY
RNC60H2493BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2493BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2493BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2493BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2493BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2493BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2493BSRE6
IC INTERFACE DUAL SENSOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 15V 133MA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 300MA 500V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf