ITT Cannon, LLC NLS-N-BK-C50-M40S
NLS-N-BK-C50-M40S picture photo
Mfg. Part Number
NLS-N-BK-C50-M40S
Brief Description
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS
Datasheet Download
NLS-N-BK-C50-M40S.pdf
Availability of NLS-N-BK-C50-M40S
QUANTITY
NLS-N-BK-C50-M40S Order Process
Ship out your order
Specifications of NLS-N-BK-C50-M40S
Internal Part NumberEIS-NLS-N-BK-C50-M40S
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating660A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLS-N-BK-C50-M40S
Related LinksNLS-N-BK, NLS-N-BK-C50-M40S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
NLS-N-BK-C50-M40S Details Description
Related parts for NLS-N-BK-C50-M40S
LED ORANGE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf