NKK Switches KB15SKW01-05-JF
KB15SKW01-05-JF picture photo
Mfg. Part Number
KB15SKW01-05-JF
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15SKW01-05-JF.pdf
Availability of KB15SKW01-05-JF
QUANTITY
KB15SKW01-05-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15SKW01-05-JF
Internal Part NumberEIS-KB15SKW01-05-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15SKW01-05-JF
Related LinksKB15SKW, KB15SKW01-05-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15SKW01-05-JF Details Description
Related parts for KB15SKW01-05-JF
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 42MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 115MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 600 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf