NKK Switches KB15SKW01-12-JE
KB15SKW01-12-JE picture photo
Mfg. Part Number
KB15SKW01-12-JE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15SKW01-12-JE.pdf
Availability of KB15SKW01-12-JE
QUANTITY
KB15SKW01-12-JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15SKW01-12-JE
Internal Part NumberEIS-KB15SKW01-12-JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Yellow Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15SKW01-12-JE
Related LinksKB15SKW, KB15SKW01-12-JE Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15SKW01-12-JE Details Description
Related parts for KB15SKW01-12-JE
TRANS 2PNP 50V 0.1A SMINI5 datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 9.6V 2400MAH datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
INDUCTOR 2.5MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.285A 43 MOHM datasheet.pdf