NKK Switches KB15SKW01-5D12-JD
KB15SKW01-5D12-JD picture photo
Mfg. Part Number
KB15SKW01-5D12-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB15SKW01-5D12-JD.pdf
Availability of KB15SKW01-5D12-JD
QUANTITY
KB15SKW01-5D12-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15SKW01-5D12-JD
Internal Part NumberEIS-KB15SKW01-5D12-JD
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15SKW01-5D12-JD
Related LinksKB15SKW0, KB15SKW01-5D12-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15SKW01-5D12-JD Details Description
Related parts for KB15SKW01-5D12-JD
IC REG LDO 3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf