NKK Switches KB16CKW01-5C12-JC
KB16CKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
KB16CKW01-5C12-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16CKW01-5C12-JC.pdf
Availability of KB16CKW01-5C12-JC
QUANTITY
KB16CKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16CKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-KB16CKW01-5C12-JC
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16CKW01-5C12-JC
Related LinksKB16CKW0, KB16CKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16CKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for KB16CKW01-5C12-JC
CONTACT CRIMP 22-20 SNPB 4500RL datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANSDCR VLTGE 0-250VAC AVRG RMS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CB BTS 10A 16 ASY J datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DSN datasheet.pdf