Vicor Corporation VI-21H-EW-S
VI-21H-EW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21H-EW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VI-21H-EW-S.pdf
Availability of VI-21H-EW-S
QUANTITY
VI-21H-EW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21H-EW-S
Internal Part NumberEIS-VI-21H-EW-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21H-EW-S
Related LinksVI-21, VI-21H-EW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21H-EW-S Details Description
Related parts for VI-21H-EW-S
IC DELAY LINE PROG 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.32V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ SF datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F 75 OHM datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf