NKK Switches KB16RKW01-12-JF
KB16RKW01-12-JF picture photo
Mfg. Part Number
KB16RKW01-12-JF
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16RKW01-12-JF.pdf
Availability of KB16RKW01-12-JF
QUANTITY
KB16RKW01-12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16RKW01-12-JF
Internal Part NumberEIS-KB16RKW01-12-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16RKW01-12-JF
Related LinksKB16RKW, KB16RKW01-12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16RKW01-12-JF Details Description
Related parts for KB16RKW01-12-JF
VARISTOR 29.5V 150A 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A SCREW TERM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 14POS datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf