NKK Switches KB16SKW01-5C24-JC
KB16SKW01-5C24-JC picture photo
Mfg. Part Number
KB16SKW01-5C24-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16SKW01-5C24-JC.pdf
Availability of KB16SKW01-5C24-JC
QUANTITY
KB16SKW01-5C24-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16SKW01-5C24-JC
Internal Part NumberEIS-KB16SKW01-5C24-JC
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16SKW01-5C24-JC
Related LinksKB16SKW0, KB16SKW01-5C24-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16SKW01-5C24-JC Details Description
Related parts for KB16SKW01-5C24-JC
DEKAFIX FW 6 MARKED 1-50 50/CD datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 48SSOP datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-INSTALLE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf