NKK Switches KB25CKW01-5C24-JC
KB25CKW01-5C24-JC picture photo
Mfg. Part Number
KB25CKW01-5C24-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB25CKW01-5C24-JC.pdf
Availability of KB25CKW01-5C24-JC
QUANTITY
KB25CKW01-5C24-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KB25CKW01-5C24-JC
Internal Part NumberEIS-KB25CKW01-5C24-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
How Illuminated Switches Work
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
SeriesKB
PackagingTray
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB25CKW01-5C24-JC
Related LinksKB25CKW0, KB25CKW01-5C24-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
KB25CKW01-5C24-JC Details Description
Related parts for KB25CKW01-5C24-JC
LED PNL MT 9MM 24V CHROME RED datasheet.pdf
KIT STARTER FOR XE1223 868MHZ datasheet.pdf