NKK Switches KB25SKG01-6G-JB
KB25SKG01-6G-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB25SKG01-6G-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
KB25SKG01-6G-JB.pdf
Availability of KB25SKG01-6G-JB
QUANTITY
KB25SKG01-6G-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB25SKG01-6G-JB
Internal Part NumberEIS-KB25SKG01-6G-JB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB25SKG01-6G-JB
Related LinksKB25SKG, KB25SKG01-6G-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB25SKG01-6G-JB Details Description
Related parts for KB25SKG01-6G-JB
RES SMD 16.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 82MM datasheet.pdf
SMDMOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf
INFRARED M18 PLSTC 100MM PNP datasheet.pdf
FLOATING SHEAR datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK W datasheet.pdf
DIODE SBR 100V 20A TO-220AB datasheet.pdf