NKK Switches KB25SKW01B-5D12-AB
KB25SKW01B-5D12-AB picture photo
Mfg. Part Number
KB25SKW01B-5D12-AB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB25SKW01B-5D12-AB.pdf
Availability of KB25SKW01B-5D12-AB
QUANTITY
KB25SKW01B-5D12-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB25SKW01B-5D12-AB
Internal Part NumberEIS-KB25SKW01B-5D12-AB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack (White Window)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB25SKW01B-5D12-AB
Related LinksKB25SKW01, KB25SKW01B-5D12-AB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB25SKW01B-5D12-AB Details Description
Related parts for KB25SKW01B-5D12-AB
IC SYNC FIFO 8KX18 80QFP datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
MANUAL PROPELLER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf