KEMET C320C104KCR5TA7303
C320C104KCR5TA7303 picture photo
Mfg. Part Number
C320C104KCR5TA7303
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
C320C104KCR5TA7303.pdf
Availability of C320C104KCR5TA7303
QUANTITY
C320C104KCR5TA7303 Order Process
Ship out your order
Specifications of C320C104KCR5TA7303
Internal Part NumberEIS-C320C104KCR5TA7303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C320C104KCR5TA7303
Related LinksC320C104K, C320C104KCR5TA7303 Datasheet, KEMET Distributor
C320C104KCR5TA7303 Details Description
Related parts for C320C104KCR5TA7303
RES SMD 510 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 22A ADJ 10SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 1.5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
XFRMR CURR 15A 1:200 VRT datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1505 datasheet.pdf