NKK Switches KB26CKW01-12-FB
KB26CKW01-12-FB picture photo
Mfg. Part Number
KB26CKW01-12-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26CKW01-12-FB.pdf
Availability of KB26CKW01-12-FB
QUANTITY
KB26CKW01-12-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26CKW01-12-FB
Internal Part NumberEIS-KB26CKW01-12-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26CKW01-12-FB
Related LinksKB26CKW, KB26CKW01-12-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26CKW01-12-FB Details Description
Related parts for KB26CKW01-12-FB
RECEPT WRAPOST BR-360 .430" datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 180M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf