NKK Switches KB26CKW01-5C12-JB
KB26CKW01-5C12-JB picture photo
Mfg. Part Number
KB26CKW01-5C12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26CKW01-5C12-JB.pdf
Availability of KB26CKW01-5C12-JB
QUANTITY
KB26CKW01-5C12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26CKW01-5C12-JB
Internal Part NumberEIS-KB26CKW01-5C12-JB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26CKW01-5C12-JB
Related LinksKB26CKW0, KB26CKW01-5C12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26CKW01-5C12-JB Details Description
Related parts for KB26CKW01-5C12-JB
WASHER FLAT #4 NYLON datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 300VAC RAD datasheet.pdf
IC Z8 2K OTP 12MHZ XTEMP 18-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 5 POS datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 127 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SPDT DIP SWITCH 2 POS datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf