Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ90CA-E3/5A
SMAJ90CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ90CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA
Datasheet Download
SMAJ90CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ90CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ90CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ90CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ90CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ90CA-E3/5A
Related LinksSMAJ90C, SMAJ90CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ90CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ90CA-E3/5A
CHASSIS ALUM NATURAL 8"L X 12"W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC PHASE-LOCK LOOP MCPWR 16-DIP datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 2.5V 150PPM SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
55A FLAT CONDUCTOR CA datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf