NKK Switches KB26RKW01-5D24-JD
KB26RKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
KB26RKW01-5D24-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26RKW01-5D24-JD.pdf
Availability of KB26RKW01-5D24-JD
QUANTITY
KB26RKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26RKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-KB26RKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26RKW01-5D24-JD
Related LinksKB26RKW0, KB26RKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26RKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for KB26RKW01-5D24-JD
CONN HDR BRKWAY 8POS DUAL 15AU datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SP MOM T/H LEFT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 30POS datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MICRO 31C P 72" YEL FLOAT NI datasheet.pdf