AVX Corporation KBS-15DA-9C-31
KBS-15DA-9C-31 picture photo
Mfg. Part Number
KBS-15DA-9C-31
Manufacturer
Product Category
Buzzer Elements, Piezo Benders
Brief Description
BUZZER ELEMENT PIEZO 10.5KHZ 15M
Datasheet Download
KBS-15DA-9C-31.pdf
Availability of KBS-15DA-9C-31
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KBS-15DA-9C-31 Order Process
Ship out your order
Specifications of KBS-15DA-9C-31
Internal Part NumberEIS-KBS-15DA-9C-31
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Audio Products
FamilyBuzzer Elements, Piezo Benders
SeriesKBS, Kyocera
Frequency10.5kHz
TypeStandard
Impedance600 Ohm
Voltage - Input (Max)-
Capacitance @ Frequency8000pF @ 1kHz
Size0.59" Dia (15mm)
TerminationWire Leads
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBS-15DA-9C-31
Related LinksKBS-15D, KBS-15DA-9C-31 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KBS-15DA-9C-31 Details Description
Related parts for KBS-15DA-9C-31
IC REG CTRLR PWM CM 16DIP datasheet.pdf
CBS DUAL LOCK ARROW/TEARDR 1/4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
MAXFLOW HEAT SINK BLK T412 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RT. ANGLE MTG., PLATE datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf