AVX Corporation KBS-20DA-7C-105
KBS-20DA-7C-105 picture photo
Mfg. Part Number
KBS-20DA-7C-105
Manufacturer
Product Category
Buzzer Elements, Piezo Benders
Brief Description
BUZZER ELEMENT PIEZO 6.6KHZ 20MM
Datasheet Download
KBS-20DA-7C-105.pdf
Availability of KBS-20DA-7C-105
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KBS-20DA-7C-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of KBS-20DA-7C-105
Internal Part NumberEIS-KBS-20DA-7C-105
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Audio Products
FamilyBuzzer Elements, Piezo Benders
SeriesKBS, Kyocera
Frequency6.6kHz
TypeStandard
Impedance300 Ohm
Voltage - Input (Max)-
Capacitance @ Frequency10000pF @ 1kHz
Size0.79" Dia (20mm)
TerminationWire Leads
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KBS-20DA-7C-105
Related LinksKBS-20D, KBS-20DA-7C-105 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KBS-20DA-7C-105 Details Description
Related parts for KBS-20DA-7C-105
FUSE HLDR CART 500V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SIP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 120W datasheet.pdf
OSC MEMS 78.30MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 260MA 920 MOHM datasheet.pdf