E-Switch KC13A13.001NPF
KC13A13.001NPF picture photo
Mfg. Part Number
KC13A13.001NPF
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP-3 POS NON SHORT
Datasheet Download
KC13A13.001NPF.pdf
Availability of KC13A13.001NPF
QUANTITY
KC13A13.001NPF Order Process
Ship out your order
Specifications of KC13A13.001NPF
Internal Part NumberEIS-KC13A13.001NPF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKC Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesKC
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating350mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length13.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel14.20mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque800 g-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC13A13.001NPF
Related LinksKC13A13, KC13A13.001NPF Datasheet, E-Switch Distributor
KC13A13.001NPF Details Description
Related parts for KC13A13.001NPF
TOOL CRIMP MOD 8POS WITH DIE datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 3000K 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3A 6DSBGA datasheet.pdf