E-Switch KC15A13.001NLS
KC15A13.001NLS picture photo
Mfg. Part Number
KC15A13.001NLS
Brief Description
SWITCH ROTARY SP-5 POS NON SHORT
Datasheet Download
KC15A13.001NLS.pdf
Availability of KC15A13.001NLS
QUANTITY
KC15A13.001NLS Order Process
Ship out your order
Specifications of KC15A13.001NLS
Internal Part NumberEIS-KC15A13.001NLS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationKC Series RoHS Cert of Compliance
SeriesKC
Number of Positions5
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP5T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating350mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length13.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.50mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC15A13.001NLS
Related LinksKC15A13, KC15A13.001NLS Datasheet, E-Switch Distributor
KC15A13.001NLS Details Description
Related parts for KC15A13.001NLS
CONN HEADER 11POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 1/8" datasheet.pdf
FIRE BARRIER 3" CAST IN DEVICE datasheet.pdf