| Internal Part Number | EIS-KC18A30.001NPS | |
| Series | KC | |
| Number of Positions | 8 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP8T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 350mA (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) | |
| Actuator Length | 30.00mm | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 14.20mm | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 9.80mm Dia | |
| Operating Force, Torque | 800 g-cm | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | KC18A30.001NPS | |
| Related Links | KC18A30, KC18A30.001NPS Datasheet, E-Switch Distributor | |
 | 768163334G | RES ARRAY 8 RES 330K OHM 16SOIC | datasheet.pdf | |