AVX Corporation KC2016K14.7456C10E00
KC2016K14.7456C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K14.7456C10E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 14.74560MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K14.7456C10E00.pdf
Availability of KC2016K14.7456C10E00
QUANTITY
KC2016K14.7456C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K14.7456C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2016K14.7456C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2016K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency14.7456MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K14.7456C10E00
Related LinksKC2016K14., KC2016K14.7456C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K14.7456C10E00 Details Description
Related parts for KC2016K14.7456C10E00
IC CPLD 440MC 5.4NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 23POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8SOFL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NO 2M datasheet.pdf
RES 243 OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf