AVX Corporation KC2016K80.0000C10E00
KC2016K80.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2016K80.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 80.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2016K80.0000C10E00.pdf
Availability of KC2016K80.0000C10E00
QUANTITY
KC2016K80.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2016K80.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2016K80.0000C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency80MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.032" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2016K80.0000C10E00
Related LinksKC2016K80., KC2016K80.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2016K80.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2016K80.0000C10E00
CONN RECEPT 18POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW DSC 800A 4000V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf