AVX Corporation KC2520B27.0000C10E00
KC2520B27.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B27.0000C10E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B27.0000C10E00.pdf
Availability of KC2520B27.0000C10E00
QUANTITY
KC2520B27.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B27.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2520B27.0000C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2520B-C1, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B27.0000C10E00
Related LinksKC2520B27., KC2520B27.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B27.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2520B27.0000C10E00
KNOB CLR GLOSS .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY MPO-MPO 12M datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf