AVX Corporation KC3225A24.5760C3GE00
KC3225A24.5760C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225A24.5760C3GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225A24.5760C3GE00.pdf
Availability of KC3225A24.5760C3GE00
QUANTITY
KC3225A24.5760C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225A24.5760C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC3225A24.5760C3GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC3225A-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency24.576MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225A24.5760C3GE00
Related LinksKC3225A24., KC3225A24.5760C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225A24.5760C3GE00 Details Description
Related parts for KC3225A24.5760C3GE00
FUSE GLASS 10MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-9VOUT 1W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 24V 5.1A datasheet.pdf