AVX Corporation KC3225K16.0000C1GE00
KC3225K16.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225K16.0000C1GE00
Brief Description
OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225K16.0000C1GE00.pdf
Availability of KC3225K16.0000C1GE00
QUANTITY
KC3225K16.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225K16.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC3225K16.0000C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC3225K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225K16.0000C1GE00
Related LinksKC3225K16., KC3225K16.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225K16.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC3225K16.0000C1GE00
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM SOT23-5 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 122X32 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 24-BGA datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V AMBER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf