AVX Corporation KC3225K20.0000C1GE00
KC3225K20.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC3225K20.0000C1GE00
Brief Description
OSCILLATOR 20.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC3225K20.0000C1GE00.pdf
Availability of KC3225K20.0000C1GE00
QUANTITY
KC3225K20.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC3225K20.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC3225K20.0000C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC3225K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC3225K20.0000C1GE00
Related LinksKC3225K20., KC3225K20.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC3225K20.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC3225K20.0000C1GE00
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1/8" datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DRVR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 75A 880 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 845 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf