EPCOS (TDK) B41888C7187M
B41888C7187M picture photo
Mfg. Part Number
B41888C7187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41888C7187M.pdf
Availability of B41888C7187M
QUANTITY
B41888C7187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41888C7187M
Internal Part NumberEIS-B41888C7187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41888
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)116 mOhm
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current900mA
Impedance101 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41888C7187M
Related LinksB41888, B41888C7187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41888C7187M Details Description
Related parts for B41888C7187M
CONN TERMIN PLUG BNC 50OHM 10PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS R/A .05 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16A PG16 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf