E-Switch KC43A13.001NLF
KC43A13.001NLF picture photo
Mfg. Part Number
KC43A13.001NLF
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
KC43A13.001NLF.pdf
Availability of KC43A13.001NLF
QUANTITY
KC43A13.001NLF Order Process
Ship out your order
Specifications of KC43A13.001NLF
Internal Part NumberEIS-KC43A13.001NLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesKC
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck4
Circuit per Deck4P3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating350mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length13.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.50mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque800 g-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC43A13.001NLF
Related LinksKC43A13, KC43A13.001NLF Datasheet, E-Switch Distributor
KC43A13.001NLF Details Description
Related parts for KC43A13.001NLF
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 46MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf