AVX Corporation KC5032C24.5760C30E00
KC5032C24.5760C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032C24.5760C30E00
Brief Description
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032C24.5760C30E00.pdf
Availability of KC5032C24.5760C30E00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KC5032C24.5760C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032C24.5760C30E00
Internal Part NumberEIS-KC5032C24.5760C30E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKC5032C Series 29/Sept/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032C-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032C24.5760C30E00
Related LinksKC5032C24., KC5032C24.5760C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032C24.5760C30E00 Details Description
Related parts for KC5032C24.5760C30E00
CONN RCPT CPC HSING 17-16 STD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7677 datasheet.pdf
PANEL STEEL 40.2X28.2" WHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf