AVX Corporation KC5032C40.0000C30E00
KC5032C40.0000C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032C40.0000C30E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032C40.0000C30E00.pdf
Availability of KC5032C40.0000C30E00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KC5032C40.0000C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032C40.0000C30E00
Internal Part NumberEIS-KC5032C40.0000C30E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKC5032C Series 29/Sept/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032C-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032C40.0000C30E00
Related LinksKC5032C40., KC5032C40.0000C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032C40.0000C30E00 Details Description
Related parts for KC5032C40.0000C30E00
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 24A 2.72 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
AB 4C 4#12 PIN RECPT datasheet.pdf
180UF 400V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf