AVX Corporation KC5032C40.0000C30E00
KC5032C40.0000C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032C40.0000C30E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032C40.0000C30E00.pdf
Availability of KC5032C40.0000C30E00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KC5032C40.0000C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032C40.0000C30E00
Internal Part NumberEIS-KC5032C40.0000C30E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKC5032C Series 29/Sept/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032C-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032C40.0000C30E00
Related LinksKC5032C40., KC5032C40.0000C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032C40.0000C30E00 Details Description
Related parts for KC5032C40.0000C30E00
CONN HEADER 5POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 60MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
CABLE .085 N TYPE PLUG-PLUG 12" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 74.175824MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.03 UF 5 % 1600 VDC RA datasheet.pdf