AVX Corporation KC5032K13.5600C1GE00
KC5032K13.5600C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032K13.5600C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 13.5600MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032K13.5600C1GE00.pdf
Availability of KC5032K13.5600C1GE00
QUANTITY
KC5032K13.5600C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032K13.5600C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC5032K13.5600C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency13.56MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032K13.5600C1GE00
Related LinksKC5032K13., KC5032K13.5600C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032K13.5600C1GE00 Details Description
Related parts for KC5032K13.5600C1GE00
SCR PHASE CONT 1400V 230A TO-93 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
DCMAMT37PNM-F225 - MIL EQUIV datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf