Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V5REJ
LQS80A48-1V5REJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V5REJ
Brief Description
CONV DC/DC 120W 1.5V 80A SGL
Datasheet Download
LQS80A48-1V5REJ.pdf
Availability of LQS80A48-1V5REJ
QUANTITY
LQS80A48-1V5REJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V5REJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V5REJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Featured ProductQuarter-Brick Series Converters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package24
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V5REJ
Related LinksLQS80A4, LQS80A48-1V5REJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V5REJ Details Description
Related parts for LQS80A48-1V5REJ
IC CTRLR PWM CM OTP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A MINI3 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf