AVX Corporation KC5032K60.0000C10E00
KC5032K60.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032K60.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 60.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032K60.0000C10E00.pdf
Availability of KC5032K60.0000C10E00
QUANTITY
KC5032K60.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032K60.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC5032K60.0000C10E00
FamilyOscillators
SeriesKC5032K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032K60.0000C10E00
Related LinksKC5032K60., KC5032K60.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032K60.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC5032K60.0000C10E00
IDC CABLE - MKS34K/MC34F/MCG34K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 12W datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 2 8.5-11.5MM WHT datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 41.5A 0.54 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT SHLD 10POS AU datasheet.pdf
RES 6 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
200 MHz Clock Generator PLL IC datasheet.pdf