AVX Corporation KC5032K7.37280C1GE00
KC5032K7.37280C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032K7.37280C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 7.37280MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032K7.37280C1GE00.pdf
Availability of KC5032K7.37280C1GE00
QUANTITY
KC5032K7.37280C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032K7.37280C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC5032K7.37280C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032K7.37280C1GE00
Related LinksKC5032K7.3, KC5032K7.37280C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032K7.37280C1GE00 Details Description
Related parts for KC5032K7.37280C1GE00
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 1.5M datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LLP 6.35/90/3 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
POLY LABEL 1"X.5" 500/RL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf