AVX Corporation KC5032K7.37280C1GE00
KC5032K7.37280C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032K7.37280C1GE00
Brief Description
OSC XO 7.37280MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032K7.37280C1GE00.pdf
Availability of KC5032K7.37280C1GE00
QUANTITY
KC5032K7.37280C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032K7.37280C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC5032K7.37280C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC5032K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032K7.37280C1GE00
Related LinksKC5032K7.3, KC5032K7.37280C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032K7.37280C1GE00 Details Description
Related parts for KC5032K7.37280C1GE00
IC FILTER LP 10TH ORD LIN 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 31X31X19.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 17 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT 30AU 4CKT datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 125K OHM 0.4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf