AVX Corporation KC7050A150.000C30E00
KC7050A150.000C30E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A150.000C30E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 150.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A150.000C30E00.pdf
Availability of KC7050A150.000C30E00
QUANTITY
KC7050A150.000C30E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A150.000C30E00
Internal Part NumberEIS-KC7050A150.000C30E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050A-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency150MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A150.000C30E00
Related LinksKC7050A150, KC7050A150.000C30E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A150.000C30E00 Details Description
Related parts for KC7050A150.000C30E00
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 5.0 OHM 5% 20W TUBULAR WW datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS DUAL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 1250M datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 CMOS 24QFN datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
680UF 100V 22X40MM 105C 10000H datasheet.pdf