AVX Corporation KC7050A16.0000C3GE00
KC7050A16.0000C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A16.0000C3GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A16.0000C3GE00.pdf
Availability of KC7050A16.0000C3GE00
QUANTITY
KC7050A16.0000C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A16.0000C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050A16.0000C3GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050A-C3, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A16.0000C3GE00
Related LinksKC7050A16., KC7050A16.0000C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A16.0000C3GE00 Details Description
Related parts for KC7050A16.0000C3GE00
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK ZDB 11OUT 200MHZ 32LQFP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 111MA 5.72 OHM datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNA 3-PH 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf