AVX Corporation KC7050A16.0000C3GE00
KC7050A16.0000C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A16.0000C3GE00
Brief Description
OSCILLATOR XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A16.0000C3GE00.pdf
Availability of KC7050A16.0000C3GE00
QUANTITY
KC7050A16.0000C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A16.0000C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050A16.0000C3GE00
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A16.0000C3GE00
Related LinksKC7050A16., KC7050A16.0000C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A16.0000C3GE00 Details Description
Related parts for KC7050A16.0000C3GE00
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR24H/AE24M/HKR24H datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 257MA 10 OHM TH datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 640MA 210 MOHM datasheet.pdf