Vishay/Dale RNC50H2940DSRE6
RNC50H2940DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2940DSRE6
Brief Description
RES 294 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2940DSRE6.pdf
Availability of RNC50H2940DSRE6
QUANTITY
RNC50H2940DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2940DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2940DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2940DSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2940DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2940DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2940DSRE6
KIT DEV WITH AT43DK380-PDC1 datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS .100" SINGLE datasheet.pdf
IC FPGA 773 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf