AVX Corporation KC7050A49.1520C3GE00
KC7050A49.1520C3GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050A49.1520C3GE00
Brief Description
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050A49.1520C3GE00.pdf
Availability of KC7050A49.1520C3GE00
QUANTITY
KC7050A49.1520C3GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050A49.1520C3GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050A49.1520C3GE00
TypeXO (Standard)
Frequency49.152MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050A49.1520C3GE00
Related LinksKC7050A49., KC7050A49.1520C3GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050A49.1520C3GE00 Details Description
Related parts for KC7050A49.1520C3GE00
IC FIXED-GAIN OPAMP TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 25V AXIAL datasheet.pdf