AVX Corporation KC7050K20.0000C10E00
KC7050K20.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K20.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K20.0000C10E00.pdf
Availability of KC7050K20.0000C10E00
QUANTITY
KC7050K20.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K20.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K20.0000C10E00
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K20.0000C10E00
Related LinksKC7050K20., KC7050K20.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K20.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K20.0000C10E00
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE 12POS datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX GATE 50A AC datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 10A 12.1 MOHM datasheet.pdf